Ana Sayfa Ekonomi 27 Ağustos 2021 40 Görüntüleme

Eczacılık Mesleği Tehlikede

Türk Eczacılar Birliği, eczacılık fakültelerindeki kontenjanların ihtiyacın üzerinde olduğuna değinerek, “Eczacılık fakültesi kontenjanları belirlenirken ülkenin kaynakları, sektörün iş gücü ihtiyaçları göz önüne alınmalıdır” açıklamasında bulundu.

Acil önlemler alınmadığı takdirde eczacılığın ve eczacıların zarar göreceği, istihdam sorunlarının ortaya çıkacağı, eczacılık mesleğinin geleceğinin tehlikeye gireceği savunulan açıklamada; “Bu noktada bir kez daha vurgulamak istiyoruz: Mevzu yalnızca bir mesleğin geleceği değildir. Yapılan yanlışlara devam edildiği sürece ülkenin teminatı olan gençlerimizin geleceği tehlikeye girecek, halk sağlığı da olumsuz etkilenecektir” ifadeleri kullanıldı.
18 YILDA 41 FAKÜLTE AÇILDI
2001 yılında 8 olan eczacılık fakültesi sayısının, 2019 yılında 49’a yükseldiğini ve kontenjanların da 7 yılda %71,7 oranında arttığını söyleyen Türk Eczacılar Birliği, yapılan açıklamada, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Eylül 2018 verileri, eczane açılabilecek yer sayısını 1867 olarak göstermektedir. Ancak her yıl 1500’ün üzerinde öğrenci eczacılık fakültelerinden mezun olmaktadır ve mezun öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu, 2023 yılında eczacı ihtiyacını 32.900 olarak belirlemiştir. Buna karşılık şu anda Eczacı Bilgi Sistemi’ne kayıtlı 37.000’in üzerinde eczacı bulunmaktadır” dedi.
“KONTENJANLAR AZALTILMALIDIR”
Yükseköğretim Kurumu’na eczacılık fakülteleri ile ilgili çağrıda bulunan Türk Eczacılar Birliği, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Devlet, vakıf, özel fark etmeksizin yeni eczacılık fakülteleri açılmamalıdır. Öğretim elemanı eksik, altyapısı bilimsel çalışma yapmaya uygun olmadığı halde açılmış olan eczacılık fakülteleri, bünyesinde bulundukları üniversite ve sanayi iş birliği ile Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmelidir. Böyle bir imkan bulunmaması halinde kapatılmalıdır. Eczacılık fakültesi kontenjanları belirlenirken ülkenin kaynakları, sektörün iş gücü ihtiyaçları göz önüne alınmalıdır. Kontenjanlar acilen azaltılmalıdır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda eczacılık alanına başarı sırası şartı getirilmeli ve ilk 60 bine giren öğrenciler eczacılık fakültelerine yerleştirilmelidir.”(BSHA)

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com