Ana Sayfa Ekonomi, Elazığ Haberleri, Siyaset&Politika, Yerel Haberler 11 Aralık 2023 49 Görüntüleme

Milletvekili Keleşten 2024 Yılı Bütçe Görüşmelerine ilişkin Değerlendirme

2024 yılı merkezi bütçe görüşmelerini değerlendiren AK Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş, “Bu süreç ülkemizin geleceğine yön verecek, her bir bakanlık ve kurumun bütçesi ile ülkemizin önceliklerini ve hedeflerini yansıtacak şekilde ele alınacaktır” dedi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş, 2024 yılı merkezi bütçe görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Türkiye Yüzyılının ve Cumhuriyetin 100. yılının ilk bütçe görüşmelerinin bugün başlayacağını ve 14 gün aralıksız bir şekilde süreceğini belirtti. Keleş, “Bu süreç, ülkemizin geleceğine yön verecek, her bir bakanlık ve kurumun bütçesi ile ülkemizin önceliklerini ve hedeflerini yansıtacak şekilde ele alınacaktır” dedi.Milletvekili Keleş, “2024 yılı bütçesi, sosyal refah ve sürdürülebilir büyümeyi odağına alarak, özellikle enflasyonla mücadele ve deprem sonrası iyileştirme çalışmaları önceliklerimiz arasında yer alacak. Ayrıca net ihracatın ve sabit sermaye yatırımlarının artırılması da ekonomik hedeflerimiz arasında olacak. 2024 yılı merkezi yönetim bütçesinde toplam giderlerin 11,1 trilyon TL, toplam gelirlerin ise 8,4 trilyon TL olmasının öngörülmekte. Bütçe gelirlerinin 2025’te 10,8 trilyon TL’ye, 2026’da ise 12,9 trilyon TL’ye ulaşmasının hedeflenmekte. Bu verilerle 2024’te bütçe açığının Gayri Safi Yurt içi Hasılaya oranının %6,4 seviyesinde gerçekleşmesinin beklenmekte. Bütçede personel giderlerinin 2,9 trilyon TL’yi bulmasının öngörülmektedir. Personel giderleri dışında en yüksek payın eğitime ayrıldı. Millî Eğitim Bakanlığımız için 2024 yılında 1 trilyon 90 milyar TL, yükseköğretim kurumlarımız için 346 milyar TL ayrılacak. Eğitim her zamanki gibi bütçeden en büyük payı alacak. 2023 yılında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler bütçeye ağır yükler getirirken önümüzdeki süreç bize gösteriyor ki ekonomik büyüme ve kalkınmanın yanında daha dirençli şehirler inşa etme hedefiyle depremde yıkılan şehirlerin yeniden ayağa kaldırılması ve geleceğe yönelik risklerin azaltılması bu dönemin temel öncelikleri arasında yer alacak” dedi.

Milletvekili Erol Keleş, “Finansal istikrar ve fiyat istikrarına verilen önemin daha da artırılacağını, ayrıca İhracat gelirlerimiz ve turizm gelirlerimizde de artış sağlanacak. 2024 yılı için ihracat hedefimiz 267 milyar dolar, turizm gelirlerimiz için ise 60 milyar dolar seviyelerinde olacağının öngörülmekte. Planlı ve dengeli bir bütçe yönetimi ile sosyal refahın sağlanması ve büyümenin sürdürülebilir kılınmasını hedefliyoruz. Türkiye olarak güçlü olduğumuz noktalar, gelecek açısından umut veriyor. Kamunun faiz giderlerinin Gayri Safi Yurt içi Hasılaya oranının önemli ölçüde düştü, bu veriler bize ekonomimizin sağlamlığını gösteriyor. 2024 yılı merkezi bütçesinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com