Ana Sayfa Ekonomi, Elazığ Haberleri, Ülke Gündemi, Yerel Haberler 13 Ekim 2023 72 Görüntüleme

Cumhuriyetin 100. Yılında Emekliler İsyanda

Elazığda yaşayan ve yoksullukla mücadele eden emekliler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  açıkladığı 5 bin liralık “ikramiyeye” tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama milyonlarca emeklide büyük hayal kırıklığı yarattı. Erdoğan, emeklilere herhangi bir zam açıklamazken, kasım ayı başında çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin TL ödeme yapılacağını açıkladı. Erdoğan’ın “Emekli olup, fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz” açıklaması ise tepkilere neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yapılan kabine toplantısı sonrasında emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeneceğini, çalışmaya devam eden emeklilerin ise bundan yararlanamayacağını söyledi.

Elazığlı emekliler Erdoğan’ın açıkladığı ikramiyeye tepki gösterdi… Kimi emekli 5 bin TL ikramiyenin verilmesi yerine maaşa zam yapılması gerektiğini söylerken bazıları ise zam değil, alım gücünün artırılmasını, hayat pahalılığına müdahale edilmesini istedi.

“MUHTAÇSIN ÇALIŞIYORSUN”

Emekli olduğu halde seyyar satıcılık yapan 69 yaşındaki Abdullah eren , yaşadığı zorlukları şöyle anlattı:

Evim kira, iki tane yetime bakıyorum. 73 yaşındayım, çalışıyorum mecbur. 6 bin lira kira veriyorum. 9 bin lira aylık alıyorum. Onun için böyle çalışıyoruz. Bir gün pişirip iki gün yiyoruz. Bir çorbayı iki gün yiyoruz. Ben bir paket sigara alamıyorum. Bankaya kredim var, oraya kesiliyor. Bir de ev kiram var. İki yetim, bir koca karı ile geçindirip gidiyoruz. 100-150 lira alıyoruz tamam. Ölsek kurtulsak bundan iyi. Senesi geliyor, yarın ev sahibi diyecek ki kira 10 bin lira. Benim alacağım artışla falan 12 bin lira. Ne yapacağım? Doğalgaz mı vereceğim, elektrik mi vereceğim, su mu vereceğim? Hayal nerede, geldi geçti ömür… Muhtaçsın çalışıyorsun.

“EMEKLİ PERİŞAN”

Emekli Semih Tatar; bu ikramiye neye yeter… Bir kilo balık aldım, 200 liraya. Nakit değil, kart ile aldım. Geçin, ne ile geçineceksin? Acımızdan ölüyoruz. Hastaneden yeni çıktım, perişanız. Hayat şartı çok zor.Emekli perişan. Erdoğan’a bir şey demeyelim de sözünde durmuyor. Bugün başka yarın başka konuşuyor.

VATANDAŞA REVA GÖRÜLEN BU MU ?

Bir başka emekli ise, bir seferlik verilecek olan 5 bin liralık emekli ikramiyesini şöyle eleştirdi:

Bir kilo peynir 100 lira. Sayın reis-i cumhurumuz laf söylüyor, 5 bin lira para mı? Çocuğa veriyorsun, 5 bin lira almıyor. Yumurta olmuş 150 lira. Bir kilo kıyma olmuş 350 lira…5 bin lira ben sana versem, atarsın. Yazıklar olsun. Bir milletvekili alıyor 120 milyar (bin TL). Vatandaşa reva görülen bu mu ? dedi.

Başka bir emekli ise, “5 bin lira çocuğa verilmiyor şimdi. Onu hiç vermesin. Onu yapacağına emekli maaşına artış yapacaktı. Emekli onu bekliyordu” dedi.

KENDİME GÖRE İŞ BULURSAM ÇALIŞIRIM

“Şu an maaşımla zor geçiniyorum. Ama iş bulsam bu yaştan sonra çalışırım. Yani iş bulsam çalışırım. Daha rahat yaşamak için istediğim canımın çektiği bazı şeyleri alabilmek için maaşım yetersiz. Bunlardan feragat ediyorum. O piyasadaki vergiler de çok aşırı yüksek. Daha önce bu kadar yüksek vergiler falan çıkmamıştı. Ekstra vergiler, KDV olsun Şimdi gelen bu zamlar ulaşıma ondan sonra gıdaya KDV olarak tabii vatandaşa emeklilere yansıyacak. Onları Şimdi gelen bu zamlar ulaşıma ondan sonra gıdaya KDV olarak tabii vatandaşa emeklilere yansıyacak. Onları Biraz maaşım yani fazla yüksek değil de asgari ücretten düşük olduğu için benim çocuklar da hepsi çalışıyor. Fazla da bir nüfus olmadığı için ev kirası da vermediğinden dolayı zor geçiniyorum. Biraz maaşım yani fazla yüksek değil de asgari ücretten düşük olduğu için benim çocuklar da hepsi çalışıyor. Fazla da bir nüfus olmadığı için ev kirası da vermediğinden dolayı zor geç ama mümkün değil. Yani emekli maaşıyla para biriktirdiği bir araba alamıyorum. Yani ben de isterim. Rahat tatil yapayım. Ondan sonra bazı insanlar gibi gideyim ondan sonra dolaşayım. Onu yapamıyorum.

ZAM YÜZYILI OLDU

Sadece ekmek, temel ihtiyaçları konuşurken devletin yaptığı zamları niye konuşmuyorsunuz? Bu konuda önce yapılan vergi zammı. Ne yaptın burada? Yapılan zamlı. Yapılan benzin zammı, mazot zammı, gübre zammı, zam, zam, zam, zam. Sadece bu her gün taşımacılık yapan ve emek karşılığında yapılan işleri eğer zam gelmişse bu da zam değildir. Ben bana göre zam değil. Gerçek zamların durabilmesi için önce mazot, elektrik tamam mı? Doğal gaz, gübre, bunların zammı durdurulması lazım. Bugün bunları, bu zamlar durmadan Bir ekmeği tutturamazsın.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “müjde” diyerek açıkladığı çalışmayan emekliye 5 bin liralık ikramiye kararıyla ilgili konuştu. Emeklilerin bu durumdan hiç memnun olmadığını söyledi.

EMEKLİLER İSYAN ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “müjde” diyerek açıkladığı emekliye 5 bin liralık ikramiye kararına Türkiye Emekliler Derneği’nden itiraz geldi. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

BU KARAR EMEKLİYİ İNCİTTİ

Temmuz 2023’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızı ziyaretimizde kendilerinden bir söz almıştık. Bize, ‘Ekim ayını bekleyin, sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir çalışma başlattık, emeklilerimize ilişkin iyileştirme çalışması ekim ayında TBMM’nin açılışıyla parlamentoya sunulacak ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ denilmişti. Geçen zaman içerisinde gerek sayın Cumhurbaşkanımız gerek sayın bakanımız ve gerekse de diğer bakan ve yetkililer benzer açıklamaları yapmış, iktidar ortağı partiler de emeklinin yaşadığı zor durumu ifade ederek, acil çözümler istemişlerdi. Bugün gelinen noktada açıklanan 5 bin TL rakamı vicdanları sızlatmış, emekliyi incitmiştir ve Anayasamızın eşitlik ilkesine de aykırı bir düzenleme olacaktır.

EMEKLİ, DUL VE YETİMLERİMİZE YAPILAN BU MUAMELE, CUMHURİYETİMİZİN 100’ÜNCÜ YILINA YAKIŞMAMIŞTIR

Üstelik, bir defaya mahsus olduğu belirtilen bu rakamın, sayıları 3 milyon 800 binin üzerinde olan çalışan emeklilerimize verilmeyecek olması, ayrıca sayıları 4 milyon 153 binden fazla olan dul ve yetimlerimizin; bin 250 TL’den başlayan ve 3 bin 750 TL arasında rakamlara bölünecek bu ödemeyi alacak olması yürekleri sızlatmıştır. Emekli, dul ve yetimlerimize yapılan bu muamele, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışmamıştır. Emekli bu muameleyi hak etmemiştir. Emekliler yaklaşık 3 aydır önüne getirilecek olan bakanlık çalışmasına odaklanmış, umutla yapılacak seyyanen düzenlemeye kilitlenmiştir. Ancak bu 3 ay sonunda önüne getirilen bu düzenleme taslağı emekliyi sükutu hayale uğratmıştır.

MEMURLARA TEMMUZ AYINDA YAPILAN 8 BİN 77 TL’LİK ARTIŞ, EMEKLİLERİMİZE DE UYGULANMALIDIR

Beklentilerimizi karşılamaktan çok uzak kalan bu uygulamanın, TBMM çatısı altında revize edilmesi ve sosyal devlete, demokrasiye yakışır bir şekilde, tarafların görüşleri de alınarak yeniden düzenlenmesi en büyük temennimizdir. Aylardır bizim de yapmış olduğumuz bilimsel çalışmalar ve araştırmalar ortaya koymuştur ki; zorlu kış şartlarına girilirken, emekli yakacak temin edemezken, en düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine çekilmeli, memurlara Temmuz ayında yapılan 8 Bin 77 TL’lik artış, emeklilerimize de uygulanmalıdır. Tek gerçek çözüm, budur…”

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com