Ana Sayfa Ekonomi, Ülke Gündemi 8 Aralık 2021 46 Görüntüleme

Ayhan: Türkiye’de Ve İlimizde Hayvancılığın En Temel Sorunu Süt İneklerinin Kontrolsüz Kesimi

Çiğ süt fiyatında geç gelen artışlar ve kırmızı et fiyatının göreceli olarak yüksek olması nedeniyle bir süreden beri süt inekleri kesiliyor. Mezbaha ve kombinalarda kesilen hayvan sayıları itibariyle, inek ve erkek besi danası oranlarına bakılacak olursa kesilen İnek sayısının daha da fazla olduğu görülüyor. Mühendis, Tek. Ziraat Danışmanı, Bitki Koruma, Besleme Uzmanı ve aynı zamanda Besi Çiftliği İşletmecisi olan Ramazan Ayhan konu ile ilgili olarak Türkiye’de ve ilimizde hayvancılığın en temel sorununun süt ineklerinin kontrolsüz kesimi olduğunu söyledi.

Kırmızı ette yüksek fiyat, çiğ sütte geç gelen fiyat artışı tartışması sürerken, zarar eden süt üreticileri inek kesimini hızlandırdı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Mühendis, Tek.  Ziraat Danışmanı, Bitki Koruma ve Besleme Uzmanı Ramazan Ayhan; üretici olmazsa, süt olmazsa tesislerin atıl kalacağı uyarısında bulundu. Ayhan; Hayvan varlığımızın korunması ve sürdürülebilir hayvancılığın tesis edilebilmesi amacıyla gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kesimhanelerde kesimlerinin önlenmesinin şart olduğunu dile getirdi.

Ayhan açıklamasında; “Ülkemizin et ve süt ihtiyacının karşılanmasında temel unsur olan gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kesimlerinin yaptırılmaması gerekiyor.  Bu konuda mutlaka İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon kararı alınması lazım. Özellikle Serbest veteriner hekimlerimiz tarafından düzenlenen bir raporla kesime gelen hayvanların damızlık değerini yitirip yitirmediğinin belirlenmesi ve bunun kesimhanede görevli resmi ya da yetkilendirilmiş veteriner hekimler tarafından kontrol edilmesi, uygun görülmesi halinde hayvanların kesimine izin verilmesi gerekiyor. Hayvan varlığımızın korunması ve sürdürülebilir hayvancılığın tesis edilebilmesi amacıyla gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanlarımızın kesimhanelerde kesimlerinin önlenmesi şarttır” ifadelerini kullandı.

İnekler neden kesiliyor? 

Hayvancılıkta toplam girdilerin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan hayvan materyali ve yemde Türkiye’nin ithalata bağımlı olması nedeniyle girdi fiyatları kontrol edilemiyor. Yüksek girdi maliyeti ile çiğ süt üreten çiftçiler, süt fiyatının maliyetin altına düşmesi nedeniyle zarar ettiği için süt ineklerini kesime götürüyor. İnek kesiminin hızlanmasında kırmızı et fiyatının göreceli olarak yükselmesi de önemli rol oynuyor. Çiğ süt fiyatının düşük, kırmızı et fiyatının yüksek olması, zarar eden üretici için inek kesimini cazip hale getiriyor.

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com