Ana Sayfa Elazığ Haberleri, Yerel Haberler 19 Ağustos 2021 80 Görüntüleme

Hemşirelere Yönelik Ağrının Değerlendirilmesi ve Ağrı’da Hemşire Bakımı Eğitimi

Hemşirelere Yönelik Ağrının Değerlendirilmesi ve Ağrı’da Hemşire Bakımı Eğitimi

Fırat Üniversitesi Hastanesi Algoloji anabilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sibel ÖZCAN tarafından kliniklerde görev yapan hemşirelere yönelik ağrının değerlendirilmesi ve Ağrı’da hemşire bakımı eğitimi verildi.

Dr. ÖZCAN “her zaman ağrı hastanın söylediği şeydir, eğer hasta söylüyorsa vardır. Düsturuyla hareket ettiklerini, ağrının her birey için ayrı anlam” ifade ettiğini vurguladı. Ayrıca, aynı kişinin farklı zamanlarda ağrıyı farklı algılayabildiğini ifade etti.

Dr. ÖZCAN “ağrının süresi, niteliği, karakteristik özelliği ve ağrıyan bölgenin ağrı tedavisine yön verdiğini, tedavi öncesinde dünya çapında kabul görmüş ölçekler ile hastanın ağrısı ve ağrı şiddeti değerlendirilerek dünya sağlık örgütü tarafından önerilen basamak ilkesi doğrultusunda tedavi uyguladıklarını” dile getirdi.

Tedaviye öncelikle basit ağrı kesiciler ile başladıklarını, tedavinin devamında ihtiyaca göre kuvvetli ağrı kesiciler ile (narkotik) girişimsel ağrı kesici tedavileri uyguladıklarını söyleyen

Dr. ÖZCAN, son olarak “hemşirelerin bu tedavilerde Primer görevinin hastaların günlük ağrısını değerlendirmek, düzenli zaman aralığı ile ağrı tedavisi uygulamak ve ilaçlara bağlı gelişebilecek, yan etkiler durumunda hekimi bilgilendirmek olduğunu” ifade etti.

Fırat Üniversitesi Hastanesi 10.kat konferans salonunda düzenlenen eğitime çok sayıda hemşire katıldı.

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com