Ana Sayfa Ekonomi, Elazığ Haberleri, Yerel Haberler 17 Ağustos 2021 42 Görüntüleme

Elazığ TSO ile Malatya TSO arasında “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı…

Elazığ TSO ile Malatya TSO arasında “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ve Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ile iki odanın yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımı ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı…

Elazığ TSO ile her zaman yakın işbirliği halindeyiz…

Protokol töreninin açılışını yapan ev sahibi Malatya TSO Başkan Sadıkoğlu, bölge odalarının hepsini çözüm ortağı olarak gördüklerini ifade ederek “Elazığ TSO Başkanımız Asilhan Arslan kardeşimizle her daim dirsek teması halindeyiz. Şehirlerimizin ekonomik olarak gelişimi noktasında aynı vizyonda çalışıyor, sık sık istişare ediyoruz. Bugün bu durumu, kardeş oda protokolüyle resmiyete dökeceğiz. Elazığ TSO ile özellikle deprem döneminde ciddi bir işbirliğimiz oldu. Bizlerin girişimi ve TOBB’un da desteği ile gönderilen 120’yi aşkın yardım tırlarının her iki ile desteğini birlikte organize ettik. Elazığ, hem jeopolitik konumu hem de üretim ve ihracatı ile bölgemiz için önemli bir şehir. Özellikle madencilik sektörü başta olmak üzere birçok alanda ciddi ihracatı olan Elazığlı sanayicimizin bu gayreti bizleri mutlu ediyor. 2020 yılının Ocak ayında yaşadığı depremin ardından hızlı bir toparlanma içerisine giren Elazığ’dan, 2021 yılının ilk 7 aylık döneminde 192 milyon dolar gibi bir ihracat yapılmış olması bölgemiz ve ülkemiz ekonomisi adına sevindiricidir.

Bu anlamda Bölgemizin ekonomik olarak kalkınması ve büyümesi, biz oda ve borsaların birlikte hareket etmesinden geçiyor. Dünya çapında ekonomide büyümenin en önemli unsuru ortak hareket etme kültürüne sahip olmaktır. Bugünden sonra, Malatya ve Elazığ’ın sanayisi, ticareti, turizmi gibi birçok alandaki faaliyetlerinin gelişmesine katkıda bulunmayı, sosyal ve kültürel faaliyetlerde birlikte hareket etmeyi ve aramızda bilgi paylaşımı yapmayı hedefliyoruz. Çünkü dünyada paylaşınca artan tek şey bilgidir. Bugünden sonra ülkemiz ekonomisine ve üyelerimize yarar sağlayacak projeleri birlikte uygulayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hiç şüphesiz ki atacağımız bu imzalar odalarımıza da önemli değerler katacak. Kardeş Oda Protokolümüzün, odalarımıza şehirlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

TRB1 bölgesini tek şehir gibi görüyoruz…

Malatya ve Elazığ’ın öteden beri kardeş olduğuna vurgu yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’da konuşmasında “Oğuzhan başkanımız ve ekibi, ben ve ekibim göreve geldikten sonra büyük bir sinerji ve ortak akıl yönetim modeli yürüttük. Etle tırnak gibi, kardeş gibi birlikte hareket ettik. Oğuzhan başkanımızın ve yönetiminin şuana kadar Malatya ekonomisine sonsuz katkıları oldu, bunun şahidiyiz. Vizyonerlikleri ile risk alarak şehrin kalkınması için muazzam faaliyetlerde bulundular. Malatya-Elazığ kardeşliği tarihe baktığımız zaman binlerce yıla dayanır. Günümüzde de gerek ticarette gerekse sanayide birbiriyle kaynaşmış, iç içe girmiş bir yapıya sahip. Karayolu ile bir saatlik mesafede yar alan iki şehir aslında kültürel değerleri bakımından da tek şehir gibidir. Elazığ’ı Malatya’dan, Malatya’yı Elazığ’da ayrı düşünmek ve buna göre kalkınma stratejisi planlamak çok büyük bir hatadır. TRB1 Bölgesi illerini her platformda ifade ettiğim gibi tek şehir olarak düşünüp tüm planlamaların buna göre yapılması gerekir.

Ben Oğuzhan başkanıma bizlere bu fırsatı verdiği için sonsuz teşekkür ediyorum. İmzalayacağımız kardeşlik protokolünün hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com