Ana Sayfa Aydın Benli, Köşe Yazıları 27 Ocak 2024 113 Görüntüleme

DİYARBAKIR KULP KAYMAKAMINA SOSYAL MEDYADAN LİNÇ

Diyarbakır’da Diyanet’in verdiği hutbede Kahraman Şehitlerimizin olduğu bölümü eksik okuyan imama Kulp Kaymakamı Burak Akeller’in dövdüğü iddiası ile linç başlatıldı.

Habere göre Bahçelievler Caminin imamı M.K Şehitlerle ilgili bölümü sehven atladığını beyan etmiş ve Kaymakam beyin mikrofon ile darp ettiğini beyan ederek darp raporu alıp Kaymakamdan şikâyetçi olmuş. Diyanet sen yaşanan bu olaya tepki göstererek Şehitlerin olduğu bölümü sözde Sehven atlayan imama destek olmuş.

Habere göre Diyarbakır Kulp Kaymakamı Burak Akeller, “Hutbede, bu hafta şehitlerimiz ile ilgili olarak rahmet duası vardı. Cami imamı bu kısmı okumadı, ben de hutbeden sonra kendisine yüksek sesle tepki gösterdim” dedi. “Hocam hutbeyi neden tam okumadınız, şehitler kısmını neden atladınız” şeklinde imama soru sorduğu, cevap olarak İmamın “Bize de baskı oluyor” şeklinde diyalog geçtiğini iddia etti. Sinirlenen Kaymakam yüksek sesle imama tepkisini de dile getirdiği iddia edildi.

Diyarbakır Valiliği konu ile soruşturma başlatırken konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şunları söyledi: “Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller Cuma Hutbesi’nde “şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumayan” cami imamına okuması için hatırlatmada bulunmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği metnin tam okumasını sağlamıştır. Yaşanan olay sonrası gündeme getirilen iddialarla ilgili Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. İncelemenin sonucu beklenmeden kimi sosyal medya hesaplarınca yapılan yorum ve eleştiriler maksatlıdır. Konuyu yakından takip ediyoruz.” Dedi.

Kulp Kaymakamına sosyal medyadan ve görsel medyadan konuyu saptırarak bire bin katarak malum çevreden linç başlatıldı.

İmamın sehven okumadığı hutbeyi biz okuyup tamamlayalım;  “Aziz Müslümanlar! Geçen hafta hain bir terör saldırısı nedeniyle vatan evlatlarımız şehadet makamına ulaştı. İnanıyoruz ki, Rabbimizin rahmeti şehitlerimizin üzerinedir. Onlar, kendilerine müjdelenen cennet nimetleriyle sevinmektedirler. Şehitlerimizi ve gazilerimizi yetiştiren anne babalar başımızın tacıdır. Onların eş ve çocukları en değerli emanetimizdir. Biliyoruz ki, Allah’ın yardımı müminlerle beraberdir ve zafer inananlarındır. Vatanımıza göz diken, milletimize ve ümmet-i Muhammed’e düşmanlık besleyen, Filistin’de bebek, kadın, yaşlı demeden masumları katleden işgalci zalimlere gelince, onlar, mutlaka kaybedeceklerdir. Rabbimizin vaadi gayet açıktır Deki: Hak geldi bâtıl yok oldu. Zira bâtıl yok olmaya mahkûmdur.” Bu vesileyle bütün şehitlerimize Yüce Rabbimden rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, ailelerine sabr-ı cemil diliyorum. Aziz milletimizin başı sağ olsun. Cenâb-ı Hak, kahraman ordumuzu ve güvenlik güçlerimizi, huzur ve emniyetimizi sağlamak için verdikleri mücadelede muvaffak eylesin. Birliğimizi, kardeşliğimizi ve muhabbetimizi daim kılsın.” Amin…

Bir vatandaş olarak soruyorum, bizler için yarınlarından geçen, çocuklarından, sevdiklerinden geçen, biz rahat edelim diye Şehit olan Kahramanlar sehven olsa da unutulamaz. Biz Kahraman Şehitlerimize minnet borçluyuz.

        BU VATAN KİMİN?

Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıradağlar gibi duranlarındır,

Bir tarih boyunca onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir.

 

Tutuşup kül olan ocaklarından,

Şahlanıp köpüren ırmaklarından,

Hudutta gaza bayraklarından

Alnına ışıklar vuranlarındır.

 

Ardına bakmadan yollara düşen,

Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,

Huduttan hududa yol bulup koşan,

Cepheden cepheyi soranlarındır.

 

İleri atılıp sellercesine

Göğsünden vurulup tam ercesine,

Bir gül bahçesine girercesine

Şu kara toprağa girenlerindir.

 

Tarihin dilinden düşmez bu destan,

Nehirler gazidir, dağlar kahraman,

Her taşı yakut olan bu vatan

Can verme sırrına erenlerindir.

 

Gökyay’ım ne yazsan ziyade değil,

Bu sevgi bir kuru ifade değil,

Sencileyin hasmı rüyada değil,

Topun namlusundan görenlerindir.

                          Orhan Şaik Gökyay

 

 

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com