Ana Sayfa Aydın Benli, Köşe Yazıları 4 Mayıs 2024 131 Görüntüleme

FENOMEN ÖĞRETMENLER VE MEMURLAR

Kendini beğendirmek, taktir görmek, halk tarafından beğenilmek ve en önemlisi reklam ve tanıtım geliri elde etmek, takipçi kasmak, fenomen olmak için her fırsatı değerlendiren öğretmen ve memurlarımız internet mecralarında videoları sürekli dolaşımda.
Öğretmenlerin yada diğer kamu personellerinin fenomen olma çabası bireysel olarak benim umurumda değil kişilerin kendi düşüncesidir buna saygı duyuyorum beni ve kamuyu ilgilendiren kısmı ise fenomen olmak için devlet kurumlarını ve devletin bu kurumlarında eğitim alan çocuklarını da bu emellerine alet etmeleridir. Fenomen Öğretmenler devlet okullarında mesai saatlerinde ders anlatmaları gerekirken video çekerek hem ders işlemiyor, hem de bu işe çocukları da dahil ederek Evrensel Çocuk Haklarına ve Milli Eğitim Bakanlığının bu konularla ilgili genelgesine aykırı hareket ediyorlar.
Fenomen Öğretmenler sürekli çoğalırken bu duruma müdahale etmesi gereken yöneticilerde sessizliğe bürünüyorlar. Atanamayan öğretmenler atanmak için KPSS sınavına gece gündüz hazırlanırken, atanmış öğretmenler ise fenomen olmak reklam geliri almak için olmadık fırsatları değerlendirip, videolar çekiyorlar. Video çekmek için yer, zaman, kıyafet, konu çok önemli ve çekim bir seferde olmuyor deneme çekimleri ve en son işlem ise video görüntü editörlüğü de gerekiyor. Çekim içinde bir öğrenci kameraman ve mesai saati içinde olması ekstra fenomen adayının izin saatinden gitmemiş olacağından önem arz etmektedir.
Alay konusu, mizah konusu adı her ne olursa olsun, bu tarz videolara figüranlık yapan masum öğrencilerin ruh ve beden sağlıklarını düşünen devlet yöneticileri yok, yada bu duruma göz yumuyorlar. Üniversitelerden bu duruma dur diye sesler yükselirken bu seslere Amir konumundakiler kulak tıkıyor.
Fenomen Polis ve askerlerimizin de fazlalığı her geçen gün artıyor. Geçenlerde tiktok uygulamasında bir askerin canlı yayınına denk geldim. Teröre müzahir bir mevzide birkaç asker nöbetçiydi yüzlerini ve isimlerini gizlemişlerdi ama kimileri joton kazanmak için kimileri kız arkadaş edinmek için kendi ve ekip arkadaşlarının can güvenliklerini tehlikeye attıklarını düşünmeden canlı yayınla konum ve durum bildirerek ulusal güvenliğimizi tehlikeye soktuklarının farkında bile değillerdi.
Yılardır terörle mücadele eden bir ülke olarak gizlik arz eden konularda çok dikkatli olunması gerekirken, bir polis memuru üniformalı kıyafetiyle video ve fotoğraflarını açık açık paylaşıyor. Ülkemizde kullanılan internet uygulamalarının hepsi yabancı ve kişisel bilgilerimiz, konum bilgilerimiz, hobilerimiz, yediğimiz yemekler, gezdiğimiz yerler anlık olarak bu uygulamaların sahibi yabancı ülkelere gidiyor. Sonuç fenomen olmak uğruna kimlikler ve görevler ifşa ediyorlar. Fenomen öğretmenlerde olduğu gibi Amir konumundaki yada siber birimlerdeki görevliler bu tip paylaşım yapan kamu görevlilerini tespit edip adli ve idari soruşturma başlatmıyor, başlatıyorsa bunların caydırıcılığı neden yok? Her geçen gün fenomen olmak isteyenler çoğalıyor.
Emeklilerimizin en az üç katı maaş alan kamu çalışanlarımız her konuda devletimizin imkânlarından fazlasıyla faydalanmasına rağmen ünlü olmak, reklam geliri elde etmek, sosyal medyalarda beğeni ve takipçi kasma uğruna çekip paylaştıkları video ve fotoğrafların sonuç ve sebeplerini düşünmeksizin yasalara ve yönetmeliklere aykırı hareket ediyorlar.
Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremezler. Bu konuda gerekli bilgi ancak bakanın yetkili kılacağı görevli illerde valiler veya yetkili kılacağı görevli tarafından verilebilir iken Memurlar görsel medyada video, fotoğraf ve kamusal konularda izinsiz yaptıkları paylaşımlardan dolayı neden denetlen mi yor? Bu tehlikeyi görmezden gelen adli ve idari yöneticiler neden sessizler ve işlem yapmıyorlar?
Allah’a ısmarladık hoşça kalın…
Aydın Benli
Siyaset Bilimci Yazar.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Dijital Narsisizm

Dijital Narsisizm

Tema Tasarım | Osgaka.com