Ana Sayfa Elazığ Haberleri, Yerel Haberler 9 Ekim 2023 39 Görüntüleme

Milletvekili Erol: “Yıkımlarda Kurallara Uyulmadığını Görüyoruz”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, 6 Şubat depreminin ardından yıkım çalışmaları devam ederken yıkım konusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik’e uyulmadığını dile getirdi.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremleri sonrasında Elazığ dahil 11 ilde hasarlı binaların yıkımları ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, devam eden yıkımlar sırasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliğe uyulmamasından kaynaklı bir asbest sorunu olduğunu dile getirerek asbest sorununu gündeme aldıklarını belirtti. Erol; “Son günlerde deprem bölgesinde konuştuğumuz uzmanlardan bu konuda önemli şikayetler almaktayız. Deprem bölgesinde yaşayan halkımız da bizlere sık sık yıkım konusunda tepkilerini dile getiriyorlar. Bu konuda yapılması gereken nedir? Yönetmeliğe uyulmasıdır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Elazığ’da 2020 yılında meydana gelen deprem sonrası hasarlı binaların yıkım sürecinden elde edilen tecrübe ile 13 Ekim 2021 tarihinde kapsamlı bir yönetmelik yayımlandı. “Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik” kapsamında şu anda maruz kaldığımız bu sorunun aslında hiç ortaya çıkmaması gerekirdi. Yönetmelik de de açık açık belirtilmektedir, yeteri kadar su kullanılması ve ayrıştırma işlemlerinin şehir dışına taşınması gerekiyor. Bu kurallara uyulmadığında görüyoruz ki iş artık sağlığımızı, geleceğimizi tehdit edecek boyuta ulaşıyor. Burada özellikle yerel yöneticilerimize büyük görev düşüyor. Yıkım konusundaki ihale süreçlerinde çok titiz davranılması, işin altından kalkamayacak firmalara bu yıkım ihalelerini verilmemesi gerekiyor. Sonrasında da bir denetim mekanizması olması şart. Valiliklerimiz ve ilimiz bürokrasisindeki yetkililer bu konuya daha fazla özen göstermeliler. İhale verildi ama bu firma yönetmeliğe ne kadar uyuyor, yıkım anında yeteri kadar su kullanıyor mu, ayrıştırmayı şehir dışında yapıyor mu? Kurallara uymayan firmalara mutlaka yaptırım uygulanmalı. Bu yaptırımlar da caydırıcı olmalı.” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com