Ana Sayfa Elazığ Haberleri, Gündem, Siyaset&Politika, Ülke Gündemi, Yerel Haberler 19 Aralık 2023 75 Görüntüleme

Milletvekili Işıkver, Pertek Köprüsü ve Ulaşımla İlgili Talepleri Meclise Taşıdı

MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver Mecliste yaptığı konuşmada Pertek Köprüsü’nün ivedi olarak yapılması hususunun Türkiye ve Türk Dünyası için önemi üzerinde durdu. Kuzey Çevre Yolunun ikinci etabının başlatılarak bağlantı yollarının yapılmasının önemi ve şehrin artık trafik yükünü çekemeyen Malatya Caddesi’nin trafik yükünden kurtarılması gerektiğini belirten Işıkver, öneri ve taleplerini de dile getirdi.

2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2022 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü bütçesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz alan MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver Elazığ ilinin ulaştırmaanlamındaki sorun ve beklentilerini TBMM kürsüsünde dile getirerek çözüm talebinde bulundu.

“PERTEK KÖPRÜSÜ ÜLKEMİZİN KUZEY-GÜNEY AKSI AÇISINTAN TARİHİ ÖNEME SAHİPTİR”

Işıkver konuşmasında; “Türkiye, Asya, Avrupa, Orta Doğu ile Kafkasya arasındaki konumu nedeniyle stratejik önem kazanmakta; Asya ve Avrupa’dan gelen karayolu bağlantılarının geçişine imkân sağlamaktadır. Ayrıca yer aldığı coğrafyanın sahip olduğu nüfusun büyüklüğü, ülke için önemli bir pazar olarak gösterilmektedir. Türkiye, bölgesel ve bölgeler arası karayolu bağlantısını sağlamaya yönelik birçok uluslararası karayolu ulaşımı koridorlarının geliştirilmesi projesinde de önemli bir rol üstlenmektedir. Ülkemiz, düne kadar Doğu-Batı aksında “koridor ülkesi” olarak tanımlanırken, bugün KuzeyGüney akslarının da yer aldığı “üç kıtanın birleştiği dünyanın en kritik kavşağı” konumuna gelmiştir. Bu durum, Türkiye’nin ulaşım alt yapısını Doğu-Batı akslarının yanı sıra Kuzey-Güney akslarını da kapsayacak şekilde yeniden ele alma gereğini gündeme getirmiştir. Bu önemli akslardan biri içerisinde olan, Elâzığ-Pertek Yolu, Türkiye’nin Kuzey-Güney istikametindeki en önemli karayolu bağlantılarından birini teşkil eden Pertek civarındaki Murat nehrinin üstünden geçen Cumhuriyet dönemi köprülerinden kemer köprü ile bağlantıyı sağlamaktaydı. Ancak Keban Baraj Gölünün faaliyete geçmesiyle söz konusu köprü sular altında kaldığı için şu an ulaşım feribotla kısıtlı saatlerde ve kısıtlı sayıda yapılabilmektedir. Yoğun trafiği olan bu yolda feribot seferleri maalesef yetersiz kalmaktadır. Mevcut durumda; Elâzığ-Tunceli arasındaki trafik, Elâzığ-Bingöl karayolunun Kovancılar ilçesinden ayrılarak Tunceli iline bağlantı sağlayan devlet yoluyla yapılmaktadır. Bu güzergâh Pertek ilçesi üzerinden geçen Elâzığ-Pertek-Tunceli yolundan yaklaşık 65 km daha uzundur. Keban Baraj Gölünün faaliyete geçmesiyle yıllardır yapılamayan bu köprünün bugünkü sosyal ve ekonomik zaruretler karşısında yapılması kaçınılmaz hale gelmektedir.” Dedi.

“ELAZIĞ KUZEY ÇEVRE YOLUNUN TAMAMLANMASI BEKLENMEKTEDİR”

Kuzey Çevre Yolunu da dile getiren Milletvekili Işıkver: “Elazığ için çok büyük önem teşkil eden Kuzey Çevre Yolunun da tam manasıyla tamamlanmasına ihtiyaç vardır. Kuzey çevreyolunun birinci kısmı tamamlanmıştır ancak, projenin daha verimli olabilmesi için ikinci kısmın da tamamlanarak şehrimizin hizmetine sunulması gerekmektedir. Bu çevreyolunun tamamlanması az önce de belirttiğim gibi Türkiye ve Türk Dünyası ülkeleri arasındaki kardeşliği perçinleyeceği gibi aynı zamanda Kafkasya ve Ortadoğu bölgeleri arasındaki mesafeleri de kısaltmış olacaktır. Kuzey çevreyolu da bu şekilde tam anlamıyla görevini tamamlamış ve kuzey ve güneyi birbirine bağlamış olacaktır. Bu gibi sebeplerle söz konusu köprü ve çevre yolu çalışmalarının ivedilikle yapılması büyük bir önem arz etmektedir.” İfadelerini kullandı.

“HAZARDAĞLI FARKLI SEVİYELİ KAVŞAK YAPIMI ÇOK ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇTIR”

Semih Işıkver: “Şehirlerarası transit trafiğin, yerleşim merkezleriyle entegresi, o şehrin sosyo-ekonomik yapısı açısından da çok büyük bir önem arz etmektedir. Örneğin, Elazığ ilimizde Hazardağlı Kavşağı; Elâzığ-Malatya yolu üzerinde yer almakta olup kuzeyinde Keban Yolu, güneyinde ise Güney Çevre Yolunun bulunduğu bir kavşak noktasıdır. Yıllık ortalama günlük taşıt sayısı 60.000 adet olan Hazardağlı Kavşağı, hemzemin rotary kavşak olarak hizmet vermektedir. Elâzığ-Malatya yolunun Hazardağlı Kavşağının da içinde bulunduğu ilk 7 km’lik kısmı (Çaydaçıra Kavşağı-Baskil Kavşağı arası) Elâzığ Belediyesinin yazılı talepleri ile 29 Ocak 2018 tarihli Bakan “OLUR’u” ile Karayolları ağından çıkarılmıştır. Hazardağlı Farklı Seviyeli Kavşağının, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılabilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının OLUR’u ile tekrardan Karayolları ağına alınmasıyla ancak mümkün olabilecektir. Elâzığ Belediyesi tarafından hazırlanan projenin yaklaşık yapım maliyeti 750.000.000 TL civarındadır. Belediyenin bugünkü bütçesiyle, son 5 yılda olduğu gibi bunu yapması pek mümkün görünmemektedir. Elâzığ-Harput yolunu Elâzığ-Malatya yoluna bağlayacak olan güzergahın tamamlanması, büyüyen ve gelişen Elâzığ için elzemdir. Bu güzergâh kullanıcıları şehir içi trafiğini kullanmadan Elazığ Malatya devlet yoluna entegre olacak, böylelikle güvenli ve emniyetli bir şekilde ulaşım sağlanabilecektir. Bu güzergahın mevcut imar yolları ile bağlantısı ulaşım çeşitliliğini artırarak konforlu ve ekonomik çeşitlilik de sağlayacaktır. Kuzey Çevre Yolunun mevcut hali şehrin trafik sorununa maalesef çözüm sunamamaktadır. Ayrıca, bahse konu Çevre Yolunun Elazığ Şehir Hastanesine bağlantısının yapılması seçim bölgem Elazığ için en büyük yatırımlardan birisi olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, 2024 yılı bütçesinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com