Ana Sayfa Gündem, Siyaset&Politika 29 Kasım 2021 52 Görüntüleme

CHP’Lİ KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN EŞİT TEMSİL İÇİN ÇAĞRI

Cumhuriyet Halk Partisi kadın milletvekilleri, kadınların siyasette eşit temsiliyeti için, TBMM Başkanlığına sundukları ve 30 Kasım’da meclis gündemine getirecekleri kanun teklifine tüm partilerden destek istedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk imzacısı olduğu ve CHP grubu tarafından 306 kadın örgütünün önerileri ve akademisyenlerle yapılan ortak çalışmanın sonucunda “kadınların siyasette eşit temsiliyetini sağlayabilmek” için hazırlanan yasa teklifi, CHP’li tüm milletvekillerinin imzasıyla 8 Mart 2021 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu. Siyasi Partiler Kanunu, Milletvekili Seçimi Kanunu ve Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu’nda değişiklikler yapılmasını içeren kanun teklifinde milletvekilliği seçimlerinde, siyasi partilerin aday listelerini, kadınlar ve erkeklerin eşit temsilini sağlayacak yüzde 50 cinsiyet kotası; kadınların seçilebilecekleri sıralarda olmasını sağlamak için, aday listesinde her iki cinsiyetin birbirini izlediği “fermuar yöntemi” getirilmesi ile birlikte il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliklerinde de yüzde 50 cinsiyet kotası uygulaması düzenleniyor.
Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 87’inci yıl dönümü olan 5 Aralık öncesinde, 30 Kasım Salı günü Genel Kurul gündemine getirilmesi planlanan yasa teklifinin bir an önce kanunlaşması için, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK) CHP’li üyeleri, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı İsmet Yılmaz, Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Levent Bülbül, İyi Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve KEFEK Başkanı Fatma Aksal ile görüşerek, toplumsal cinsiyete dayalı bir demokrasi anlayışının yerleşmesiyle kadın politikaları konusunda daha güçlü bir iradenin hayata geçirilmesi için kanun teklifinin bir an önce yasalaşmasının tarihi bir sorumluluk olduğunu ifade ederek, destek istedi.
ÇAĞRI MEKTUBU
CHP’li kadın milletvekilleri, gerçekleştirilen ziyaretlerin ardından tüm partilere gönderilmek üzere bir çağrı mektubu hazırladı. Çağrı mektubunda şu görüşlere yer verildi:
“Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılına yaklaşırken, kadınların karar mekanizmalarında eşit katılımının sağlanamamış olması ülkemiz demokrasisi adına büyük bir eksikliktir. Demokrasinin temel unsurlarından olan eşit temsilin yaşama geçirilememesi, kadın erkek eşitsizliği sorunu olmanın ötesinde, aynı zamanda bir demokrasi sorunudur.
Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak çağdaş ve demokratik bir toplum olabilmenin en önemli belirleyicilerinden biri olan “kadınların siyasette eşit temsiliyetini sağlayabilmek” için, 306 kadın örgütünün talep ve önerilerinin değerlendirildiği, akademisyenlerle ortak bir çalışma sonucunda bir yasa teklifi hazırladık.
Yasa teklifimiz, Siyasi Partiler Kanunu, Milletvekili Seçimi Kanunu ve Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu’nda değişiklikler yapılmasını içermektedir. Yasa teklifi ile, milletvekilliği seçimlerinde, siyasi partilerin aday listelerini; kadınlar ve erkeklerin eşit temsilini sağlayacak ‘yüzde 50 cinsiyet kotası’ uygulamasıyla birlikte, kadınların seçilebilecekleri sıralarda olmasını sağlamak için, aday listesinde her iki cinsiyetin birbirini izlediği ‘fermuar yöntemi’ getirilmesi ve il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliklerinde de ‘yüzde 50 cinsiyet kotası’ uygulaması hedeflenmektedir.
Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk imzacısı olduğu ve grubumuzun tüm milletvekillerinin imzasıyla 8 Mart 2021 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğumuz yasa teklifini, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin yıl dönümü olan 5 Aralık tarihi vesilesiyle, 30 Kasım Salı günü TBMM İç Tüzüğü’nün 37. maddesi uyarınca, Genel Kurul gündemine getireceğiz.
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun CHP’li üyeleri olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı Sayın İsmet Yılmaz, Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Sayın Meral Danış Beştaş, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Sayın Levent Bülbül, İyi Parti Grup Başkanı Sayın İsmail Tatlıoğlu ve KEFEK Başkanı Sayın Fatma Aksal’ı ziyaret ederek, yasa teklifi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunup destek istedik.
Toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı bir demokrasi anlayışının yerleşmesiyle kadın politikaları konusunda daha güçlü bir iradenin hayata geçirilmesi için; 30 Kasım tarihinde yasa teklifimize, bu çağrı mektubu ile desteğinizi istiyoruz. Kadınlar ile erkeklerin, temel insan hakları boyutunda eşitlikçi anlayışla özgür bireyler olarak yaşayabilecekleri Türkiye’yi hep birlikte inşa etmek adına, bu tarihi sorumluluktan kaçmayacağınıza yürekten inanıyoruz.”

Yorumlar

İlginizi çekebilir

UMUDUNU YİTİRME

UMUDUNU YİTİRME

Tema Tasarım | Osgaka.com