Ana Sayfa Aydın Benli, Köşe Yazıları 5 Mart 2024 80 Görüntüleme

SEÇİM GELDİ HATIRLANDIK

Fark ettiniz mi? İtibarınız arttı, hatır soranlarınız, elinizi sıkanlarınız arttı hem de siyah takım elbise giyinenler tarafından. Yolda durdurup eliniz sıkılıyor ve kucaklanıyorsunuz ve elinize bir broşür sıkıştırılıyor, kıymete bindiniz değil mi? Koca koca vaatler veriliyor yada evinize bir hediye gönderiliyor sizden oyunuz isteniyor.  Dedenizden, babanızdan da aynısı istenmişti, bozuk çamurlu köy yollarınızı yapacağız, evi olmayanlara ev, işi olmayanlara iş, eşi olmayanlara eş vereceğiz diyorlar, daha önce bunları dedelerimize ve babalarımıza da söylemişlerdi, şimdi bize söylüyorlar. Siz ne yapacaksınız inanacaksınız, güveneceksiniz ve oy vereceksiniz!

Sonuç ne olacak?

1 Nisan sabahı herkes işinde gücünde olacak ve siz yine unutulacaksınız, sizin elinizi sıkanlar yolda görseler yanınızdan geçip gidecekler selam dahi vermeyecekler. Siz konuşmak isteseniz bile korumaları yada yanındakiler sizinle konuşturmayacaklar. Geçen seçimde de aynısı olmadı mı? Hatırlayın şöyle biraz kafa çalıştırın değişen ne oldu? Değişen hiçbir şey olmadı, dedenize ve babanıza ve size köyünüze yol yapacağız, şunları yapacağız bunları yapacağız diyenler yine yapmayacaklar hatta sizin çocuklarınıza da aynı vaatlerde bulunup oy alacaklar.

Parti isimleri değişir, başkan isimleri değişir ama yapılmayacak vaatler değişmez. Belki göstermelik bir iki kişi özel şirket üzerinden işe alınır, belki ana cadde üzerinde bir iki çalışma yapılır, belediye yönetim kadrosu değişir, eskiler temizlik hizmetlerine sürülür sonra eskisi gibi hayat devam eder. Değişmeyen tek gerçek sizlerin bir beş yıl daha unutulacak olmanızdır.

Oy kullanmak vatandaşlık görevidir, her vatandaş kendi kaderi ve memleketinin kaderini bir oyla belirler. İnsan nasıl yönetilmek istiyorsa öyle yönetilir, kimse sonra şikâyet etmesin, sen seçtin sen istedin. “Son pişmanlık neye yarar.”

Hocam peki ne yapmalıyım diyorsan?

Bir oy deme oyunu bilinçli kullan. Belediyenin yıllık bütçesine ve harcamalarına bak. Seçim dönemi sosyal yardım ve diğer harcamaları geçmiş yıllarla kıyasla. İhaleler kimlere verilmiş? Nerelere ne harcama yapılmış? Kimler zengin olmuş? Mal varlıkları kimlerin bir anda artmış? Nerelere, hangi bölgelere ne yatırım yapılmış? Belediyenin parası nerelere de kullanılmış? Kamu taşınmazları kimlere satılmış? Sorgula araştır.

Yeni iş başına geleceklere oy vermeden önce bak tahsili nedir, liyakati var mı? Belediyeyi teslim etsek yönete bilir mi? Bizi seçildikten sonra unutur mu? Başkan olunca ulaşılmaz olup, kibre bürünür mü? Verdiği sözleri yerine getire bilir mi? Sorgula araştır, kör kütük vaatlere kapılma. Takım tutar gibi siyasi parti tutulmaz, seçtiğiniz yöneticiler size hizmet etmeleri için seçiyorsunuz. Bazı insanlar öldükten sonra bile çocuklarına vasiyet ediyor şu partiden başkasına oy vermesin diye.

“Çalıyor ama çalışıyor da.” “Kötünün iyisi.” “Bundan başka oy verecek kimse yok ki!”  Bu söylemler psikolojide öğrenilmiş çaresizliktir ve algıyı yönetenlerin sözleridir. Bir belediyenin görevi, alt yapı, üstyapı ve temizlik hizmetleridir ve bunları yapmak onların mecburi görevidir. Yolunuzu yapan bir belediye yol yaptık diye hava atıyorsa inanın bunu yapmak zorunda olduğu için yaptılar. Yeni nesil belediyecilikte memleketinizi muhasır medeniyetler seviyesine çıkarmışsa, şehrinizi huzurlu ve güvenli yapmışsa, gelecek ve geçim kaygınız yoksa belediyecilik hizmetlerini eşit ve adil alıyorsanız, o vakit doğru başkanı seçmişsiniz. Şehriniz sürekli göç veriyorsa, hizmet yoksa ADİL DÜZEN tahsis edilmemiş, yandaş kayırılıyor, MİLLİ ve MANEVİ görüşlere saygı duyulmuyorsa o vakit yanlış başkanı seçmişsiniz demektir.

Bir oyla her şey değişir, seçim zamanı değil geçim zamanı hatırlayan ve hatırlananlardan olun. Allah’a ısmarladık hoşça kalın…

Aydın Benli

Siyaset Bilici Yazar

Yorumlar

İlginizi çekebilir

KARADA BALIK YAŞAR MI?

KARADA BALIK YAŞAR MI?

Tema Tasarım | Osgaka.com