Ana Sayfa Köşe Yazıları, Turan Ekinci 31 Ağustos 2023 37 Görüntüleme

Kibir Abideleri

Bugün sizlere kibirle ilgili felsefi nutuklar atacak değilim, sizlere insanlık dersi vermek gibi bir hadsizliğe de düşecek değilim. Bugün birkaç satırla da olsa kibirli insanları daha ilişkinin başında kendileriyle ilgili verecekleri ipuçlarını görmenize yardımcı olmak istiyorum.

Hiçbir satıcı yoğurdum ekşi demez diye bir atasözü vardır; işte insanların hemen hemen hepsi de bu örnekteki gibidir maalesef. Çevrenizdeki insanlara bir göz atın mesela; kendini tanıtmaya başladığında herkes iyi, merhametli, insancıl, yardımsever, herkes medeni, ince ruhlu, herkes temiz, düzenli, herkes dobra, mantıklı, ahlaklı, sözünün eri…

Hal böyle ise bu kadar kötü insan nasıl var ve neden ilişkiler sürekli kopuyor, hatta düşmanlık noktasına varabiliyor. Cevabı çok basit, insanların çoğu sizin görmek istediğinizi düşündüğü karakteri oynamaya çalışıyor ve perde kapanıp oyun bittiğinde gerçek yüzünü gösteriyorlar.

Kibir! İnsanoğlunun tevazu ve kibar olma duygularının güzelliğine varamadığı noktada devreye giren en kötü huyu. Kibir en kısa tarifi ile karakteri çok kötü insanların en belirgin özelliği, insani iletişim yollarını tıkayan en aşılmaz duvar diyebiliriz. Kibirli insanlar aslında daha ilişkinin başında kendileriyle ilgili çok ipuçları verir ama bizler “ön yargılı olmayalım, henüz birbirimize alışamadık” gibi aslında hiç de gerçekçi olmayan mazeretler üreterek görmezden geliriz.  Peki kibirli insanları tanıyabilmek için bu küçük uyarılar neler mi? Hadi bakalım!

Kibirli insanlar sürekli hamlelerin karşıdan gelmesini beklerler. Bir selamı bile önce karşı taraf versin diye beklerler.

Hemen hemen ortak hiçbir plana uymazlar ve kendi dediklerinin ötesindeki tekliflere kapalıdırlar.

En basit şeylerde bile sürekli övgü beklerken menfaatinin olmadığı kişilerin en önemli başarılarını dahi övmezler; hatta küçümsemek için açık ararlar.

Çoğunluğun çok beğendiği bir yemeği, bir yeri veya kişiyi değersizleştirme çabalarına girerler.

Sevgilerini de saygılarını da göstermelik ve samimiyetten uzak yüz ifadesi ile gösterirler.

Kendilerinden sosyal statü ve güç olarak çok üstün kişiler haricindeki herkesi küçümseyici tavır alırlar.

Başarılı olanlara karşı tahammülleri yoktur.

Bencillik duyguları üst seviyededir.

Paylaşmayı sevmezler ama zorunlu olarak paylaşım yaptıklarında da keyif bağışlıyor tavırlarıyla davranırlar.

Kendilerinden eğitim, varlık ve statü olarak aşağıdaki insanlara zaman ayırmazlar; bir hasta ziyaretini, herhangi bir geçmiş olsun ziyaretini bile angarya gibi görürler; ama kendileri aynı durumda iken herkesin istisnasız ilgilenmesini bekler, daha ötesi bunu hak olarak görürler.

Çok okumazlar ama her şeyi okuyormuş izlenimi vermeyi severler.

Bütün ilginin kendisinde olmasını ve ben merkezli yaşamının destekleyici olmasını beklerler.

Gösterişli yerlerde bulunmayı ve statüsü olan insanlarla vakit geçirip bunu kullanmayı severler.

Aile kavramları gelişmemiştir.

Maddi konular öncelikli yaşarlar, manevi yönleri kesinlikle gelişmemiştir.

Merhamet duyguları asla yoktur, başkalarının acıları üzerine tepkisiz hatta aşırı umursamaz tavırlar sergilerler.

Narsist kişilik özellikleri taşırlar.

Sevgili dostlar daha bunun gibi birçok belirtiler gösterirler ve bizler es geçeriz.

Bundan sonraki hayatımızda bu bilgiler ışığında daha dikkatli ilişki seçimlerimiz olması dileğiyle kibirli insanlardan uzak güzel insanlara yolunuz denk gelsin diliyorum.

Sevgiyle kalın, saygılarımla.

Turan Ekinci

turanekinci.te@gmail.com

http://Instagram.com/turanekinci.5560

 

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com