Ana Sayfa Aydın Benli, Gündem, Köşe Yazıları 7 Kasım 2022 66 Görüntüleme

‘’ANKARA, HAYMANA’DA KÜLTÜR VE SANAT ’’

Ankara,  Haymana’da son zamanlarda yeni tesis ve mekânların açılmasıyla kültür ve sanat konusuna önem verdi. Konferans salonlarında, artık tiyatrolar ve söyleşiler eksik olmuyor. Bu konu beni ziyadesiyle mutlu ediyor. Haymana Belediyesinin ve Kaymakamlığın organize ettiği güzel etkinlikler Haymanamıza güzellikler katıyor. Önce çocuk Tiyatroları, sonra Konserler ve kişisel gelişim konferansları sanat konusunda Haymana’yı bir level daha yukarı çıkardı. Televizyon programları ile de tanıtım medya etkin kullanılarak Haymana ilçeler arasında hak ettiği konuma geliyor. Emeği geçenlere şükranlarımı iletiyorum. Kültürel ve sanatsal yenilikler Türkiye genelinde desteklenmeli ve artmalı diye düşünüyorum.

Toplumlar yeni gelişmelere, değişim ve dönüşümlere açık, dinamik yapılardır. Belli bir zaman dilimi içinde ve farklı mekânlarda ortaya konan her türlü kültür ve sanat eseri, onu üreten sanatçının içinde yaşadığı toplumun tarihinden, sosyal ve kültürel hayatından derin izler taşır ve toplumda meydana gelen bütün değişim, dönüşüm ve oluşumları, yaşanan bütün olayları bir ayna gibi yansıtır. Haymana’da Belediye bünyesinde bir tiyatro ekibi kurulsa hem Haymana’da hem de Türkiye genelinde gösteriler sergilese iyi olmaz mı? Haymanamız da eskiden sinema salonu vardı tekrar bir salon açılsa iyi olmaz mı?  Haymana caddelerinde reklam asmak için reklam panolarımız yok uygun alanlara reklam panoları yapılsa bu etkinlikler bu panolarda duyurulsa güzel olmaz mı?

Okur ile yazarları buluştursak, söyleşiler yapılsa, okurlar yazardan imzalı maliyetine kitaplar alsa güzel olmaz mı? Kitap okuma kampanyaları düzenlense büyükten küçüğe, roman hikâyeler okunsa bunlarda ödül ile teşvik edilse güzel olmaz mı? Edebiyat festivali düzenlense belirlenen roman dalında kitaplar yarışsa kazanan kitaba ödül verilse güzel olmaz mı? Resim, Fotoğraf, Roman, şiir dallarında yarışmalar düzenlense güzel olmaz mı?

 

 • Düzenli kitap okuyan kişilerin beyinlerindeki bağlantılar güçlenmektedir.
 • Düzenli bir şekilde kitap okumak kişinin empati yeteneğinin artmasını sağlamaktadır.
 • Düzenli kitap okuyan kişiler daha fazla kelime kullanırlar çünkü kelime dağarcıkları gelişir.
 • Düzenli kitap okuyan kişilerin stresleri azalır ve rahatlarlar.
 • Düzenli kitap okuyan kişiler geceleri daha rahat ve dingin uyurlar.
 • Düzenli bir şekilde kitap okumak depresyon belirtilerinin azalmasına destek verdiği gibi zamanla depresyonla baş etmeyi de sağlar.
 • Düzenli kitap okumak kronik yorgunluk ve strese karşı zihni korur ve rahatlatır.
 • Düzenli kitap okuyan kişiler daha çeşitli kelimeler kullanır ve konuşmaları akıcı hale gelir.
 • Düzenli kitap okumanın en önemli yararlarından biri unutkanlık sorununu ortadan kaldırmasıdır.
 • Gece uyku sorunu olan kişiler düzenli kitap okuyarak bundan kurtulabilirler. Gece daha rahat ve hızlı uykuya dalarlar.
 • Düzenli kitap okuyan kişiler çocukları için de doğru bir örnek oluşturur.
 • Özgüveni güçlendiren düzenli kitap okumak aynı zamanda zekâyı da geliştirmektedir.
 • Düzenli kitap okuyan kişiler hazır cevap ve pratik zekâlı olurlar.

 

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez, Haymana’ya kültür ve sanat konusunda büyük bir değişimin geldiği aşikâr ve göz ardı edilemez. Kültür ve sanata verilen değer sadece Haymana’da değil bütün Türkiye’de arması gerekir. Emeği geçen herkese teşekkürler, her şey Haymana için. Allah’a ısmarladık, hoşça kalın.

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com