Ana Sayfa Spor 8 Ağustos 2021 41 Görüntüleme

İlklerin Olimpiyat Oyunları Tokyo 2020 Sona Erdi

İlklerin Olimpiyat Oyunları Tokyo 2020 Sona Erdi

Japonya’nın başkenti Tokyo’da 23 Temmuz – 8 Ağustos tarihlerinde düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları, bugün düzenlenen Kapanış Töreni ile sona erdi. Tokyo 2020, Olimpiyat tarihimizde en fazla sayıda madalya (13) kazandığımız Oyunlar oldu.

Olimpiyat Stadyumu’nda 8 Ağustos Pazar günü düzenlenen Kapanış Töreni’nde Türk Bayrağını Olimpiyat Şampiyonu boksörümüz Busenaz Sürmeneli Taşadı. Göz alıcı ışık ve dans gösterilerinin düzenlendiği Törende Olimpiyat Bayrağı, bir sonraki Olimpiyat Oyunları’na 2024 yılında ev sahipliği yapacak olan Paris’e devredildi.

Tokyo 2020, ülkemizin Londra 1948’te kazandığı 12 madalyanın üzerine çıkarak, 13 madalya ile en çok sayıda madalyayı, en fazla spor dalında kazandığı Olimpiyat Oyunları oldu. Türkiye Oyunları toplam madalya sayısı sıralamasında 20., altın madalya sıralamasında 35. olarak bitirdi.

Okçulukta 22 yaşındaki sporcumuz Mete Gazoz, Olimpiyat tarihimizdeki ilk okçuluk madalyasını şampiyon olarak kazandı.

Kadınlarda ilk kez katıldığımız boksta Busenaz Sürmeneli kazandığı altın madalya ile Olimpiyat tarihimizin ilk şampiyon boksörü olurken, Buse Naz Çakıroğlu gümüş madalya elde ederek kadınlar bokstaki ilk Olimpiyat madalyamızı kazanmış oldu.

Cimnastikte sporcularımız ilk kez genel tasnif ve alet finallerinde ülkemizi temsil ederken, Ferhat Arıcan paralel aletinde kazandığı bronz madalya ile Olimpiyat tarihimizdeki ilk cimnastik madalyamızı elde etti.

Güreşte Rio 2016 Olimpiyat Şampiyonumuz Taha Akgül Oyunları serbest stil 125 kiloda bronz madalya ile tamamladı. Londra 2012’de bronz, Rio 2016’da gümüş madalya kazanan grekoromen 130kg güreşçimiz Rıza Kayaalp, Tokyo 2020’de de bronz madalya kazanmayı başardı. Yasemin Adar ise kadınlar güreşteki ilk Olimpiyat madalyamızı bronz madalyanın sahibi olarak kazandı.

Olimpiyat Oyunlarına ilk kez dahil olan ve 7 sporcuyla mücadele ettiğimiz karatede temsilcilerimiz 4 madalya kazanmayı başardı. Erkekler kumite -67 kiloda Eray Şamdan gümüş madalya kazanırken, kumite +75 kiloda Uğur Aktaş, katada Ali Sofuoğlu, kadınlar kumite -61 kiloda Merve Çoban bronz madalyanın sahibi oldular.

Taekwondoda 4 kadın, 1 erkek sporcuyla mücadele eden ekibimizden kadınlar -57 kiloda Hatice Kübra İlgün ve erkeklerde -68 kiloda Hakan Reçber bronz madalya kazanmayı başardılar.

Londra 2012’den sonra ikinci kez Olimpiyatlara katıldığımız voleybolda kadın milli takımımız ilk defa çeyrek finale çıkma başarısı gösterirken, modern pentatletimiz İlke Özyüksel Oyunları beşinci olarak tamamladı.

Atıcılıkta Olimpiyat tarihimizde ilk kez çıktığımız finalde Ömer Akgün 10m havalı tüfekte, okçulukta ise karışık takımda Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz dördüncü oldular.

Karatede Dilara Bozan katada, judoda Mihael Zgank ve Kayra Sayit, güreşte ise Süleyman Karadeniz beşinci oldular.

Artistik cimnastikte sporcularımız genel tasnif ve aletlerde ilk kez finale çıkarken, İbrahim Çolak ve Adem Asil halka finalinde sırasıyla 5. ve 7. oldular. Atlama masası finalinde ise Adem Asil 6., Ahmet Önder 7. oldu.

Yelkende Alican Kaynar ve Deniz&Çınar Ateş kardeşler ile ilk kez iki final yaptığımız Tokyo 2020, atletizmde de en çok finale kaldığımız Oyunlar oldu. Eda Tuğsuz cirit atmada dördüncü, Necati Er üç adım atlamada altıncı, Yasmani Copello Escobar 400m engelde altıncı, Eşref Apak çekiç atmada 9., Ersu Şaşma sırıkla atlamada 10., Yasemin Can 10.000m’de 11. oldu.

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com